Balbínův pramen

This post is also available in: English, German, Russian

balbinDříve se jmenoval Slatiništní pramen, protože pramení na okraji rašeliniště asi kilometr západně od Mariánských Lázní směrem na Valy. V roce 1921 byl nově zachycen, překryt hezkým pavilonem a potrubím veden do lázní jako voda ke koupelím. Po válce dostal jméno podle Bohuslava Balbína, lázeňského lékaře, který již r. 1679 popsal kyselky na Tepelsku, a tak nám umožnil sledovat s odstupem 300 let tehdejší využití kyselek v kraji a změny, které za tu dobu nastaly. Kyselka je slabě mineralizovaná a patří mezi hořečnato-vápenato-sodné minerální vody.
Kde se nachází: V okolních lesoparcích
Otevřen: Volně přístupné

Pramen byl v 90tých letech poměrně hodně vydatný., ale když bylo upraveno jímání pramene, byla většina kyselky svedena do nově postavené nádrže. Byl postaven nový prameník s přepadem pro veřejnost, ale již jen se slabým proudem.

Jak vznikl název pramene:Balbínův pramen se původně jmenoval Rašeliništní, protože vyvěral na rašeliništi. Po válce dostal příhodné označení podle Balbína, který před více než 300 lety ve svém vlastivědném díle popisoval zdejší kyselky.

Facebook