Léčebné metody

Inhalace
K inhalacím se využívají minerální vody, které zlepšují funkci sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání. K minerálním vodám se mohou dodávat léky pro těžké případy dušnosti, přírodní soli pro katary horních dýchacích cest, nebo odvary z bylin.

Minerální koupel
Koupel se provádí v minerální vodě s vysokým obsahem CO2, minerálních solí a huminových kyselin při teplotě 28 – 34°C. Oxid uhličitý se vstřebává kůží, zvyšuje její prokrvení, příznivě působí na činnost srdce a ledvin. Série uhličitých koupelí má také antistresový účinek. Do minerálních koupelí je možné také přidávat různé bylinné extrakty nebo sůl z Mrtvého moře. Koupel trvá přibližně 20 minut, po koupeli následuje 20 minut odpočinku v suchém zábalu.

Indikace: choroby srdce a cévního systému, nemoci ledvin a močových cest, nervové choroby
Kontraindikace: kardiální dekompenzace, epilepsie, sklon k hypotenzi

Minerální koupel s přísadami
Účinek minerální vody je doplněn specifickým působením rostlinných extraktů.
– kopřivová koupel – zjemňuje pokožku, urychluje hojení ekzému
– heřmánková koupel – působí protizánětlivě, zlepšuje hojení ran a jizev
– koupel ze směsi kopřiv a přesličky – zmenšuje bolesti zad a kloubů
– koupel s přísadou taninu, odvaru z dubové kůry nebo řepíku – působí protizánětlivě, zklidňuje podráždění kůže a sliznice u zánětů močového měchýře, močové trubice, zánětů pochvy a perigenitální krajiny

Minerální koupel s přísadou soli z Mrtvého moře
Minerální voda obohacená o přírodní komplex minerálů, solí a mikročástic z Mrtvého moře zlepšuje pružnost a elasticitu pokožky, působí protizánětlivě, protialergicky a posiluje obranyschopnost organismu.

Indikace: alergická onemocnění, astma bronchiale, ekzém, alergické dermatitidy, kopřivky, lupénka, opakované a chronické záněty dýchacích cest, bolesti kloubů
Kontraindikace: kardiální dekompenzace, epilepsie, akutní zhoršení, otevřené povrchové rány

Pitná léčba
Pitná léčba je důležitou a u onemocnění ledvin a močových cest hlavní součástí lázeňské léčby. Princip pitné léčby spočívá v tom, že se 1 – 3x denně pije určité množství minerální vody podle předpisu lékaře. Doporučené množství je 1,5 – 2 l denně. Pitná léčba působí na organismus teplotou, chemickým složením a objemem. Ovlivní složení moči navozením vodní diuresy, stimuluje ledviny k rychlejší činnosti a pozitivně působí na peristaltiku střev. Pití minerálních pramenů před jídlem zvyšuje účinnost minerálních látek a umožní jejich lepší vstřebávání. Důležitým prvkem pitné léčby je navození správného pitného režimu. V klidné atmosféře lázní je příjem tekutin nenásilný a návyk se přenáší i domů.

Plynová injekce
Jedná se o aplikaci Mariina plynu do podkoží v okolí velkých kloubů a páteře. Hlavním účinkem je zmírnění bolestivosti, zlepšení prokrvení oblasti a urychlení hojení.

Indikace: poruchy prokrvení končetin, ischemická choroba srdeční, degenerativní onemocnění kloubů a páteře s bolestivým syndromem
Kontraindikace: lokální zánět kůže a podkoží v místě aplikace, krvácivé stavy

Rašelino-bentonitový obklad

Jde o jednorázové obklady tvořené 5ti mm vrstvou směsi jílu a rašeliny mezi dvěma foliemi. Na pokožku se přikládají propustnou vlieselinovou folií a ohřívají se pomocí přenosných nosičů, které se aplikují na nepropustnou vrstvu obkladu. Během 3 minut pozvolna stoupá teplota obkladu až na 38°C, kterou si obklad udrží po celou dobu aplikace. Dochází k mírnému prohřátí tkáně v místě aplikace, zlepšení prokrvení a k zlepšení regeneračních procesů v kůži a podkoží. Obklady mají své uplatnění hlavně v kosmetice a u chronických bolestivých stavů, při kterých klasický slatinný zábal představuje velkou zátěž pro srdce a cévy.
Indikace: celulitida, podpůrná léčba obezity, chronická revamtická onemocnění, artrozy
Kontraindikace: dekompenzace srdce a oběhu, akutní stavy, poranění kůže, otoky

Slatinné vaginální tampony
Představují formu lokální termoterapie. Připravují se ze sirnoželezité slatiny, která má účinek protizánětlivý, analgetický a spasmolytický. Vaginální sliznicí se vstřebávají fytoestrogeny, látky svým složením a působením podobné ženským pohlavním hormonům. Proceduru lze předepsat až po gynekologické prohlídce na doporučení gynekologa.
Indikace: chronické gynekologické záněty, stavy po operacích v malé pánvi, ženská sterilita, stres inkontinence, klimakterický syndrom
Kontraindikace: akutní záněty v pochvě nebo v malé pánvi, maligní nádory, gravidita

Slatinný zábal

Slatina se užívá ve formě obkladů při onemocnění pohybového aparátu, u gynekologických onemocnění a u nemocí dýchacího ústrojí. Jde o formu teploléčby. Teplo zvyšuje prokrvení a místní látkovou výměnu, a tím urychluje vstřebávání chronických zánětlivých infiltrátů, změkčuje vazivo, uvolňuje kosterní svaly i hladkou svalovinu vnitřních orgánů.
Indikace: nemoci pohybového ústrojí, onemocnění dýchacích cest, urologické a gynekologické nemoci, choroby trávicího ústrojí
Kontraindikace: nevhodné pro pacienty s nemocemi srdce a cév, po mozkových příhodách a po onkologických operacích

Suchá plynová koupel CO2 (plynová obálka)

Využívá se přírodní Mariin plyn, který vyvěrá v Mariánských Lázních. Jde o plyn vulkanického původu, který obsahuje 99,7% CO2 a podává se formou suchých plynových koupelí a plynových injekcí. Plyn se vstřebává i přes oděv, působí vazodilataci a přímo ovlivňuje receptory v kůži. Zlepšuje prokrvení, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran a pozitivně ovlivňuje funkci ledvin. Mariin plyn stimuluje produkci sexuálních hormonů testosteronu a estradiolu, proto se s úspěchem využívá ke zlepšení sexuálních funkcí u mužů a zmírnění klimakterických příznaků u žen. K podávání se užívá plastikových saků, do kterých se aplikuje Mariin plyn.
Indikace: ischemická choroba dolních končetin, hypertenze, gynekologické a urologické, poruchy sexuálních funkcí.

Facebook