Rudolfův pramen

This post is also available in: English, German, Russian

rudolf

Zemitá železnatá kyselka s menším obsahem minerálních látek a vysokým obsahem vápníku.
Historie:Rudolfka založila pověst Mariánských Lázní jako lázeňského místa pro léčení chorob vývodních cest močových. Vody Rudolfova pramene se užívá k pití jednak přímo na místě v dřevěném pavilónku, jednak je akumulována a čerpána z čerpací stanice potrubím do lázní, k pitnému pavilónu na kolonádě, do plnírny minerálních vod, neboť se také plní do lahví. Vody z pramene Rudolf „starý“ se užívá k pitné léčbě a k plnění do lahví , pramenů Rudolf I a II na koupání.

Kde se nachází: Kolonáda Rudolfova pramene v Úšovicích

Otevřen: Denně 6.30-17 hod., v zimní sezoně (říjen – duben) uzavřeno

Non stop u potoka

Jak vznikl název pramene:
Rudolfův pramen vyvěral v lukách v Úšovicích jako Luční. Majitel louky, úšovický sedlák si postavil hlavu a odpíral klášteru prodat pozemek i za násobek ceny, aniž by sám s pramenem něco dělal. Klášter nakonec koupil sousední pozemek a vrtem pramen stáhl. V roce 1902 byl Rudolfův pramen nově zachycen a připojena k němu řada menších pramenů z okolí. Nazván byl dobově podle korunního prince a čekatele na trůn po Františku Josefu I. – Rudolfa (1858 – 1889).

Pavilon Rudolfova pramene
Roku 1902 byl pramen nově jímán a postaven dnešní dřevěný pavilon. Minerální voda je odsud vedena potrubím do Pavilonů Křížového a Karolinina pramene.

Facebook